Appli Parts Fan Capacitor 3 mfd (microfarads) uf 250 VAC with 2 Wire Terminal Connections compatible with any brand with same capacitance 1-7/8in Width 1/2in Depth 1-1/8in Height CAP-3-250-2C
SKU
G1111.CV322C
In stock 252 Items
Universal: Replaces any brand with the same capacitance capacity and voltage. Will work for 250VAC. 2 wire 4in long
Specs: Tolerance is +/- 5% of capacity, working temperature environment from -40F (-40C) to +194F (90C), 50/60 Hz. Dimensions 1-1/8 in H, 1-7/8 in W, 1/2 in L
Applications: Fan capacitors have multiple applications, for ceiling fans, electric motors
Replaces: CAP-3-250-2C CON-3-250
Weight : 0.51 LBR
Volume : 0.00176324 FTQ
Model : CAP-3-250-2C
UPC-EAN : 814245023867
G1111.CV322C
252 Items
New
Data sheet
Product Feature